Gruul's Lair Taktikler (Tanklar Okusun!!)

Aşağa gitmek

Gruul's Lair Taktikler (Tanklar Okusun!!)

Mesaj  Basibozuk Bir Çarş. Şub. 20, 2008 10:51 am

High King Maulgar
Bu aslında komplike gözüken ama herkes kendi işini yaptığı sürece çok kolay olan bir dövüştür.Healler Ve Tankın iyi item lı olması önemlidir cünkü Maulgar oldukça sert vurur.

Raid Elemanları :
En az 3 tane tank gereklidir. İtem larına göre 8-9 healer, en az bir mage, (Stamina gearı kullanması gerekiyor en az 10k hp , en az bir mage gereklidir. Gerisi dps...

Gerekli bufflar:
Mana Generation çok önemli (özellikle Maulgar'ın tankının healerları için) o yuzden mümkün olduğunca Mana/5sec veren bufflar ve potlar kullanılması tavsiye edilir helerlar için.
Maulgar tankının ise Armor veya HP cogaltıcı potionlar alması tavsiye edilir. Cünkü boss gerçekten sert vuruyor. Bunlar dişinda Dpsler ne kadar ap&crit veren potlar kullanırsa dövüş o kadar hızlı biter.
Ayrıca Warlock boss olduğu icin Shadow Protection oldukça işe yarıyor.
Dövüş:

Bu dövüş sonlara yaklaştıkça kolaylaşan türdedir. (Çoğu boss savaşı zorlaşır.) ve toplam 5 tane boss öldürmeniz gerekmektedir.
Bunlar:

High King Maulgar (warrior):
HP : 757,000
Vuruş (tanka): Melee 5k-7.5k
Özel vuruşları:
# Arcing Smash, 5000-6000 (onundeki herkese)
# Mighty Blow, 5000-7000
# Whirlwind, 4000-6000 (etrafındaki herkese)
%50 hp den sonra Engrage oluyor (Kırmızı oluyor ve elindeki hammer ı atıyor.) ve 2 yeni özellik kazanıyor bunlar:
#Fear: Etrafındaki herkese Fear atıyor. o yuzden eger Tanka fear ward atarsanız engel olursunuz ya da Tankın grubuna bir tane shaman verip Tremor totem actırırsanız %50den sonra oldukca yardımcı olur. Bu arada Fear sadece yanındakileri etkiliyor o yuzden healer ve casterlar belli bir mesafeyi korusunlar (15 yard yeterli).
#Charge:Fear olmayan bi oyuncuya charge ediyor. O yuzden ya tankın gidip alması gerekiyor ya da ozellikle fear ward unuz yoksa bunun icin bir offtank kullanabilirsiniz (nası olsa defance itemları kullanan başka warriorunuz olacak). Offtankın yapması gereken şey boss un uzağında kalması boss charge ettiği zaman raide, onu Taunt kullanıp Tank a geri götürmesi.

Krosh Firehand (mage):
HP : 301000
Vuruş:
Blastwave 6-7k Fire Damage her 10-15saniyede. , Ama mesaafe oldukça kısa. O yüzden kaçmak oldukça kolay.
Fireball 8-9k Fire Damage surekli atıyor, 4 saniye cast etme süresi. Fire resistance işlemiyor
Özel yetenek : Fire Ward Shield kendine bir fire shield i acıyor. Bu shield fire damage i %75 azaltıyor.Aynı zamanda bu shield i spellsteal yaparak mageler bu boss a tanklık edebiliyor.

Blindeye the Seer (priest):
HP :297000
Vuruş: Melee 800-2000 arası vuruyor
Özel yetenek :
Priest olarak dolayısı ile Heal atabiliyor (tek hedefe) (interrupt edilebiliyor)
Player of Mending: bu büyük heal i 10 saniye cast süresi var ve full hp ye getirebiliyor 30 yard civarındaki butun bossları (interrupt edilebiliyor)
Power word: Shield : Kendine shield açıyor ve heali interrupt etmeyi engelliyor o yüzden dps in hızlı davranıp bu sheild i kırması gerekiyor. Sonrada interrupt edilmesi gerekiyor.Yoksa savaş başa dönebilir.

Kiggler the Crazed (shaman):
HP: 310000
Vuruş: Melee 3k-4.5k arası
Özel vuruşları:
Lightning Bolt, 3000 damage veriyor tek bi hedefe
Arcane Blast, 2500 damage 10 yards a kadar aoe yapıyor ama sürekli yapmadığı icin bu boss a melee kullanmanın çok bir sakıncası yok.
Arcane Shock, 720–800 damage ek olarak 3 saniyede bir 12 saniye suren damage
Özel yetenek :
Hex(sheep) : En çok agro alan targetını koyun yapıyor

Olm the Summoner (warlock):
HP: 276000
Vuruş:3k-4k
Özel vuruşları:
Dark Decay : Bir tek tickte 500 damage veren dot bırakıyor. Bunu cogaltabiliyor (stuck oluyor) Sadece kendi fellhound u tarafından dispel ediliyor. VE nerdeyse 4 5 saniyede bir cast ediyor.
Death Coil: bildiğimiz death coil gibi Agro listesindeki en yüksek kşiye yapıyor (Tankına ki bu genellikle Prot tank veya FellHound oluyor (warlocklar enslave yapıyor). ).
Özel yetenek : Her 1.5 2 saniyede bir Fellhound summon ediyor. (Bunları warlocklar hemen Enslave Fear ve Banish yaparak etkisiz hale getirmeliler yoksa başta healerlar olmak üzere herkese saldıracaklardır. Hemen kontrol altına alınmazlarsa wipe oranı çok yüksektir.)

Taktik:

Öldürme sırası: 1)Priest(Heal ı cok tehlikeli basında o yuzden bir sürü dps olması gerekiyor)
2)Warlock (İkinci öldürülmesse Fellhoundlar kontrolden çıkıyorlar)
3)Mage
4)Shaman
5)Maulgar (Hem çok canı war diye hemde %50 ye indikten sonra eğer başka boss warsa savaş imkansız hale gelir o yüzden en son öldürülmesi gereklidir.)

Healerlar: (bossların tankları icin)
High King Maulgar icin 3-4 Healers
Firehand 2 Healers
Summoner 2 Healers
Seer 1 Healer
Crazed 1 Healer
Dps Healing pot Healthstone ve bandaj ile kendi hplerini artırmalıdırlar. Bu savaşta görüldüğü gibi heal çok önemli. Healerların işi bittiğinde maulgar tankını heal için çabucak yardıma gitmelidirler.Böylece dövüş gittikçe kolaylaşmaya başlar.

İlk olarak mage cekmeye başlamalıdır firehand i o çektikten hemen sonra tanklar targetlarını almalıdırlar. Missdirection varsa ilk saniyede gelen wipe kesin önlenmiş olur. Mage boss u odanın ortasına dogru almalıdır. Ve boss a Kesinlikle kimse yaklaşmamalıdır. (AOE).
Maulgar ise MT ye missdirect yapılmalıdır oda Maulgarı (odaya girişse göre) odanın sağ tarafına götürmelidir onunda yanın da kimsenin olmaması lazım. ( Whirlwind )
The Seer (priest) ise tanka çekilip uzak sol köşede tanklık edilmelidir
The Summoner (warlock) cekildigi anda felhound summonlar ve bu anında warlock tarafından enslave edilip ikinci tank olarak kulanılmalıdır. The Summoner gruula giden kapıya dogru en uzakta tanklık edilmelidir.

Seer (priest):
1 tane Tank yeterlidir.Tank&DPS çok fazla söylenicek birşey yok. DPS shield i indirip heali interrupt etmelidir. Kolay ölüyor zaten.

Summoner (warlock):
2 Tane Tank gerekiyor (Death Coil yüzünden) Bunların birini warrior digerini felhound kullanmak mantıklı olur. Hem dispel edebiliyor fellhoundlar hemde yüksek agro alabiliyorlar Spell Lock sayesinde.Bu arada healerlarında dogal olarak felhound u heallemeleri gerekiyor .

Krosh (mage) :
Bu boss a 10k dan fazla hp si olan bir mage tanklık etmelidir (o yuzden karazhan yaparken onceden yeşil stamina itemlarını toplayıp guild magelere vermelidir) Magelerin tanklık etme nedeni spell steal yaparak onun shieldini alabiliyorlar ve %75 az damage alıyorlar. Ve işler oldukça kolaylaşıyor.

Crazed (Shaman)
Bu boss a druidler tanklık ederse iyi oluyor cunkü söylediğim gibi agro listesinde birinci sırada olanı sheep yapıyor ve druidler Bear formada sheep olmuyor. Ya da coğu guild buna 2 tane Hunter tank kullanıyor (biraz stamina gear gerekli ve ligthing vuruşları icin aspect of nature ve biraz Nature resistance kullanabilrler). Ve bence bu şekilde daha kolay çünkü ranged oldukları icin hunterlar yüksek melee damageini almıyorlar.ve Knockback olmuyorlar. Biri sheep olunca direkt oburune gidiyor zaten boss. (distracting shot kullanmak cok onemli agro için)

High King Maulgar (warrior)
Maulgar icin en iyi tankınız kullanın çünkü oldukça sert vuruyor. Tanklar gerektigi zamanda Trinket&Last stance&sheild wall&potionları kullanmalılar. Eğer heal biraz gecikirse tank yatıyor. O yüzden sürekli heal icin mana regeneration cok onemli (5MPs). tanka da amplify magic kullanın cünkü nasıl olsa sadece phisical damage veriyor.
Öbür 4 boss öldükten sonra Casterlar ve Hunterlar direk dps e başlayabilir Melee ise sıradaki Whirlwind i bekleyip ondan hemen sonra dalmalı ve Whirlwind lerde uzaga kacmalılar. %50den sonra engrage oluyor. Shamanlar tremor totemi priestler ise Fear wardı tank a hazır etmeliler. Raiddeki warriorlar ise chargelardan sonra boss u tanka getirmek icin hazır durmalılar. Bundan sonra ww+charge nedeniyle birkaç player ın olmesi dogal karşılanabilir.
avatar
Basibozuk
Honored
Honored

Mesaj Sayısı : 33
Yaş : 31
Class : Warrior
Talent : Protection
Irk : Tauren
Raid Puanı :
0 / 1000 / 100

Kayıt tarihi : 09/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gruul's Lair Taktikler (Tanklar Okusun!!)

Mesaj  Basibozuk Bir Çarş. Şub. 20, 2008 10:54 am

Gruul the Dragonkiller

Bu dövüş Mualgar ın tersine gittikçe zorlaşan bir dövüştür ve özellikle dps olmak üzere kimse başta ölmemelidir. Cünkü çok uzarsa imkansız hale gelir ve Main Tank ı tek vuruşla öldürür. Ve açıkçası Melee class ı az tutarsanız ilk denemelerde kesmeniz daha çok kolaylaşır.


Raid Elemanları :
2 Tank. 7 Healer gereklidir. Gerisini dps alırsanız rahat edersiniz.

Gerekli Bufflar:
Tankınıza olabildiğince Flask ve pot verin özellikle dövüşün sonlarına doğru yüksek oranda armor a hp ye ve can potlarına ihtiyacı olacak.
Bunun dışında DPS bu savaşta çok önemli olduğu için. Classınıza göre +dps potları raide çok yardımcı olacaktır.
Ayrıca mageler normal buffların dışında oyunculara Amplify Magic yapsınlar şayet bu boss hicbir sekilde magic damage vermiyor.

Gruul the Dragonkiller:
HP: 3.400.000
Vuruş Melee: başlarda 3k-4k growth una gore 10k-15k ya kadar çıkabiliyor (tanka), çabuk dps in en büyük nedeni de bu zaten.
Özel vuruşları:

+Hurtful Strike: İkinci melee agro listeki (eger ranged attack yapıyorsanız korkmanıza gerek yok istediginiz kadar 2. tankın agro listesini geçebilirsiniz) Playera ki bu offtank olmalıdır. 20 saniyede bir bu vuruşu yapar ve offtank a 9k-12k arası vurur. (growth a gore artar)
Özel yetenekler:

+Cave in :
Yerde dolaşır ve bir player ı hedef alır. O player heallenmelidir ve kendini kurtarması gerekir. Öbür oyuncular oradan acilen kaçmmalıdır ki. olabildigince az kişiye vursun. 3 saniyede bir 2700 damage verir 15 saniye boyunca. Growth fazlalaştıkca bu artar. Sonara doğru daha da dikkat edilmelidir eger tankın ordaysa Tank gruul u biraz uzağa götürmelidir. 8 yard mesafesi vardır

+Growth" : Her otuz saniyede bir olur ve Gruul un verdiği damage %15 oranında boyutu %10 oranında artar. Dispel edilemez. 10 taneden sonra çok fazla tehlikeli olur.

+Ground Slam ve Gronn Lord's Grasp, Stoned, Shatter: Playeerları tamamen alakasız şekilde havaya fırlatır sonra yere düştüklerinde playerlar Gronn Lord's Grasp alırlar buda hareket hızlarını her sanye %20 azaltır dolayısıyla 5 saniye sonra oyuncular hareketsiz kalır. Stoned olurlar. Sonra Grull tüm oyuncular hareketsizken onlara Shatter cast eder.
Shater, bir oyuncunun 15 yard etrafındaki bütün oyunculara (oyuncunun kendisine vermez) damage verir
O yuzden Ground Slam olup oyuncular yere düştükten sonra yapmaları gereken şey birbirlerinden kaçmaktır. Deadly boss mod addonunda oyuncuların yakınlıgını gosteren bir ek var zaten oldukça işe yarar. Unutmayın ne kadar oyuncu ile yakınsanız o kadar damage alıp verirsiniz o yuzden herkes birbirinden uzaklaşmalı.

+Reverberation: Bütün oyunculara (resist edilebilir) silence efekti verir. Burda en büyük görev tanka düşüyor cünü bu süre içersinde muhtemelen cok az heal alıcak. kendini potlarla LS&SW veya healthstonela kurtarması gerekiyor.

Dövüş:
İlk başta tanka yapılan missdirectionla beraber tank Gruul u tam orta yere getirmelidir. Herkes birbirinden oldukça uzak durmalıdır (Melee ve Tanklar haric). Aşagıya pozisyonlarla ilgili bir resim koyucam zaten.
Ranged DPS 1. tankın agrosunu Melee DPS ise 2.tankın agrosunu geçmemelidir yoksa tek vuruşla öldürürler. Tank gerekli agroyu andan itibaren DPS başlatılmalıdır.
Ground Slam VE Shatter olduktan sonra bütün playerlar birbirlerinden oldukça uzakta olmalıdırlar.

Tanklar:
Main Tank ta gruulu olabildigince çabuk ortaya getirmelidir ki Dps cok cabuk yeniden damage e başlıyabilsin
Tank ın unutmaması gereken başka birşey ise Cave in den kaçmak olmalıdır. Yeterince damage alana tank daha damage almamalıdır. Onun dışında ortada tanklamalıdır ki healerlar ona uzanabilsin.
Savaşın sonlarına dogru tanklar gerekirse ozellikle silence lardan sonra Last Stance Shield wall, potları hazır etmelidirler ki bu çok önemli.
Offtank melee agro da ikinci sırada olmalıdır aksi taktirde Melee dps i teker teker öldürmeye başlar boss. Bu da uzun sürede wipe a sebep olur. (ayrıca rage i azsa azda olsa Cave inden yararlanabilirsiniz )

Melee DPS ler

Melee dps birbirlerinden oldukca uzakta durmalıdırlar ki Cave In de kaçabilsinler. Unutmayın ki Off Tank ın agrosunu geçerseniz ölürsünüz. Bu arada roguelar Shatterı onlemek icin Cloak OfSHadow kulanabilir oldukca işe yarıyor.

Ranged DPS ler
Offtank ın agrosunu gecip yuklenebilirsiniz. Ayrıca 41 range menziliniz varsa resimde bazı Ground slamdan etkilenmeyen bölgeler var oralara birkaçınız geçebilir.) (Beyaz noktalar)

Healerlar

Sürekli tankları Full Hp de tutmanız gerekiyor özellikle dövüşün sonlarına doğru. Shatterdan sonra basta tank olmak üzere herkesi heallemeye calışın. Olmasada zaten dpsler Bandage pot kullanmak zorundalar. Sonlara dogru sadece DPS e HoT lar kullanın cunku tankın cok fazla heal e ihtiyacı olacak.

Bazı Notlar :
Petler Shatter ve Hurtful Striketan den etkilenmez kullanın.
Druidler Cok iyi offtank olur (kolay agro, Bu savasta ki Hurtful Strike Critik ve Crushing Vuramıyor nası olsa shield block Offtankler icin gereksiz.)
Gruul dan onceki Trash 1 saatte spawn oluyor dikkat edin.
avatar
Basibozuk
Honored
Honored

Mesaj Sayısı : 33
Yaş : 31
Class : Warrior
Talent : Protection
Irk : Tauren
Raid Puanı :
0 / 1000 / 100

Kayıt tarihi : 09/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gruul's Lair Taktikler (Tanklar Okusun!!)

Mesaj  Basibozuk Bir Çarş. Şub. 20, 2008 10:56 am

http://img458.imageshack.us/my.php?image=gruulpositionskk0.jpg Gruuldaki dağılım hakkında örnek dizilim

http://img254.imageshack.us/my.php?image=22gruulafterspb2.jpg High King Mauler hakkında örnek dizilim
avatar
Basibozuk
Honored
Honored

Mesaj Sayısı : 33
Yaş : 31
Class : Warrior
Talent : Protection
Irk : Tauren
Raid Puanı :
0 / 1000 / 100

Kayıt tarihi : 09/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gruul's Lair Taktikler (Tanklar Okusun!!)

Mesaj  Basibozuk Bir Çarş. Şub. 20, 2008 11:19 am

ALINTIDIR (WOW-TURK)
avatar
Basibozuk
Honored
Honored

Mesaj Sayısı : 33
Yaş : 31
Class : Warrior
Talent : Protection
Irk : Tauren
Raid Puanı :
0 / 1000 / 100

Kayıt tarihi : 09/02/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz