Lahmacun WoW
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mage Buildleri

Mage Buildleri Empty Mage Buildleri

Mesaj  Misafir C.tesi Mart 08, 2008 5:19 am

Build tercihi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Burada varolan bütün buildleri verip kafa karıştırmak yerine en popülerlerini vermek istiyorum.

Talent dağılımında neye ne kadar puan verildiğini görmek için üzerlerine tıklayınız

ARCANE

Genel Bakış : Arcane ağacı sizlerin de görebileceği üzere daha çok , mana cost düşürücü, mana tazeleyici, hit,crit, intelect arttırıcı talentlardan oluşur. Nitekim ağacın son spell i olan slow, karşı tarafa damage vermeyen ama bütün abilitylerini yavaşlatarak bitirmeye yönelik bir talentdır. Arcane spec ayrıca %10 resist düşürücü talent i ile hit cap e ulaşmanızda fire ve frost a göre büyük avantaj sağlar.

Fire olsun, frost olsun hemen hemen bütün buildler arcane ağacından yararlanırlar. Ben burada özellikle arcane spelleri kullanılarak dps yapılan buildlerden bahsetmekteyim.

Genel olarak mage ler SSC ve TK'e adım atıp 2 parça Tier 5 itemlarını aldıktan sonra Arcane Spec e geçerler. Bunun sebebi tier 5 itemlarının 2 tanesinin Arcane Blast spell damage ine bonus vermesidir.

Spell rotation : Arcane Blast x3, Arcane Missiles, Arcane Blast x3....

Örnek Buildler :

50/11/00

Bu build, arcane spell rotation unuzun yanı sıra 3dk da 1 instant pyro atmanızı sağlar, hele bir de trinket ve arcane power pyro ya denk gelirse ciddi bir dps artışı yaşarsınız.

Macrolar

/cast Arcane Power
/cast Presence of mind
/cast combustion
/use 13 (DPS bonus arttıran trinketiniz 14 ise 14 yapınız)
/cast Pyroblast
..........
/cast Arcane Power
/cast Arcane Missiles

50/0/11

Son dönemlerin en popüler arcane build i. Burada pyroblast yerine icy veins imiz var. 3 dk da bir hızlı arcane missiles spamlıyoruz. Bunun yanı sıra tabiiki trinket+arcane power ı da macro ile aktive edeceğiz. Presence of mind ımız yine var, yine 3 dk da bir instant fireball veya frostbolt da atacağız, ancak trinket ve arcane power ın icy veins le aktive edilmesi daha uygundur.
Her iki talent tree de de 1 puan boş bırakılmıştır, bu genelde prismatic cloak a veya magic absorbtion a verilir ama yine de dps nizi etkilemeyeceği için tercih sizin.

Macrolar

/cast Icy Veins
/cast Arcane Power
/cast Arcane Missiles
.......
/cast Presence of Mind
/cast frostbolt

(Trinketi, icy veins i ve arcane power ı buraya eklemedim çünkü onları arcane missiles ile kullanacağız, presence of mind ı ise channeling spell ler ile kullanamayız.)

Not : Trollerin racial berserker rage lerini macroya ilave etmeleri gerekir, ancak bu sanırım 2.4 de icy veins ile stack olmayacak.

FİRE

Genel Bakış : Burst yani anlık damage in en fazla uygulandığı spell lerdir fire spell ler. Fire ağacı da bu yönde +spell damage,crit,hit bonusları içeren talentlerden oluşur. Level 70 olup raid yapmaya karar verdiğinizde gideceğiniz spec lerden birisidir fire spec. Hele bir de spellfire setinizi tamamlarsanız dps de hem diğer talentlara giden mage lerin hem de bir çok dps class ın önüne geçmemeniz için hiçbir sebep yok. Ancak şunu unutmamak lazım ki fire mage ler frost mage lere ve kısmen arcane magelere oranla daha savunmasızdırlar. Aggroya çok dikkat edeceksiniz, instance ve raidlerde çoğu mob (boss demiyorum mob) size 1 shot yapabilir o yüzden daha temkinli ne yaptığını bilerek oynamalı bir fire mage. 2 parça T5 lerinizi alana kadar sabredin, o zaman geldiğinde arcane speclecek ve daha az threat üreten arcane spelleri ile hem dps nizi yapacak hem de biraz rahatlayabilirsiniz, ancak fire spec alıştıktan sonra kolay kolay vazgeçilebilir değildir bunu da belirtmek lazım.

Fire ağacından arcane spec mage ler de yararlanır. Bu ağaçtan yararlanan PVP arena frost ve elementalist fire-frost buildleri de mevcuttur ama şimdilik onlara girmiyorum. Bunun dışında fire ağacının çoğu talenti fire mage için işlevlidir.

Spell rotation :

Boss fightlarda : Scorch x 5, Fireball x 7, Scorch, Fireball x 7.......
Normal moblarda : Tercih size kalmış, direk fireball la da başlayabilirsiniz ancak ben her zaman en azından 1-2 scorch yaparak hem daha baştan direk bütün aggroyu üzerime almamayı hem de debuff u vermeyi tercih ederim.

Örnek Buildler :

10/48/3

Klasik fire mage build i. TBC çıktı çıkalı bir çok patch geldi geçti ancak bir çok mage hala bu build den vazgeçmedi. Bu buildin avantajı clearcasting sayesinde uzun combatlarda belli oranda mana tasarrufu sağlaması. Build de 1 puan eksiktir, o puanı ister imp fire blast a ister blazing speed e veya arcane ağacında magic attunement a verebilirsiniz.

Macrolar

/cast combustion
/cast fireball

2/48/11

Evet geldik bir başka popüler build e. Burada clearcastingimiz yok, yani bir parça daha manasına güvenenlerin buna mukabil dps de daha fazla progress yapmak isteyenlerin build i. İcy veins yine karşımızda. Bu build de de 1 puan eksiktir, o puanı ister imp fire blast a ister blazing speed e veya arcane ağacında magic attunement a verebilirsiniz.

Macrolar

/cast icy veins
/cast combustion
/cast fireball

Not : Trollerin racial berserker rage lerini macroya ilave etmeleri gerekir, ancak bu sanırım 2.4 de icy veins ile stack olmayacak.

Deep fire

58 puanın fire ağacına 3 puanın elemental precision (frost) verildiği deep fire build ide mevcuttur ancak şahsi olarak fire ağacında o kadar işlevsel talent ın olduğuna inanmadığımdan burada bu build e yer vermeyeceğim.

FROST

Genel Bakış : Genel olarak bütün magelerin 70 olana kadar kalmayı tercih ettikleri talent builddir. Aoe grind, surviving gibi bir çok önemli artısının yanı sıra hatırı sayılır da dps yapması ile her mage in gönlünde yatar frost ağacı. Ancak ... ancak tabii ki işler maalesef bu kadar kolay değil, bir süre sonra raidlerde dps class olduğunuz ve maksimum dps yapacak talent e geçmeniz gerçeği yüzünüze çarpar. Yine de frost mage de dps yarışında fire mage in ensesinde yer alabilir, hatta oynayan kişi, item vs. gibi durumlara göre onu geçedebilir, dolayısıyla frost mage de en azından t5 lerini alıp arcane e dönen kadar raid yapar hatta "maximize dps" de usta olmuş ve trinketlerini macrolarını iyi de kullanıyorsa her raid de sırıtmadan devam eder ; varsın ilk 3 ü başkaları paylaşsın Smile (Frost talentini geçiş talent i olarak görmeyip "shadow's embrace" setini diken frost magelerden bahsetmekteyim)

Spell rotation : En kolay rotation ; Spam frostbolt ftw , frozen targetlara ice lance ı hemen yolluyoruz.

Örnek Buildler :

10/0/51

Clearcasting imiz burda da var. Frost olarak zaten mana sorunu pek çekmez mage ler , ancak uzun süreli fightlar ve polymorph, spellsteal gibi büyülerinize karşı mobların resistini düşürme avantajı düşünüldüğünde frost ağacındaki raid için gereksiz olan talentler yerine bu 10 puanın arcane ağacına feda edilmesi bence gayet makuldür.

Macrolar

/cast icy veins
/cast frostbolt

10/0/51

Bu da bir başka 10/0/51 build i. Burada gayemiz imp blizzard ile aoe mizi güçlendirmek. Özellikle 25 liklerde aoe çok önemli bir yer işgal edebiliyor, dolayısıyla alternatif bir frost build i olarak her zaman yer alır. Macrosuna girmiyorum diğeriyle aynı.

Deep frost : Bütün puanların frost ağacına yatırıldığı build, ancak aynen fire da olduğu gibi bu kadar gereksiz puan israfını kabul edemediğimden ötürü önermiyorum.

DİĞER

Bunlar dışında hybrid adı verdiğimiz karışık buildlerde mevcut. Bunları kişisel olarak çok fazla tasvip etmediğimden ufak açıklamalarla yetineceğim.

40/21/0

3 dk lık mage de deniyor. Presence of mind aktif olur olmaz, instant pyroblast ı yolluyorsunuz. Onun öncesinde ise scorch la debuff veriyorsunuz sürekli. Bu buildde arcane ağacında oynama yapıp improved counterspell i alarak pvp yapanlar da var, ama pvp nin kralı frosttur , son derece gereksiz kişisel kanaatimce.

40/0/21

Haddinden fazla mana tasarruflu, 3 dk da bir instant frostboltlu bir başka karışık build.

Bunlar dışında yukarıda belirttiğim gibi bir de fire-frost karışık build ler var. Bu tür build ler can sıkıntısı için birebirdir veya hardcore guildlerde çok rahat denenebilir ancak kafaları hiç karıştırmamak için girmeyeceğim.

SONUÇ

Kısaca mage build leri ile ilgili çoğunlukla kişisel değerlendirmelerimi yazdım. Ne benim her yazdığım doğrudur ne de "bu build olmazsa olmazdır" demek doğru. Deneyin, hangisi hoşunuza giderse onu oynayın. Fire mage olup fazla dps yapacağım dediniz ama yerden kalkmıyorsunuz ; dönün frost a hemen, elbet dps yapacaksınız mage in zaten başka şansı yok. Ya da ne bileyim t5 leri aldınız illa arcane olacaksınız diye bir şey yok devam edin fireball larınıza frostboltlarınıza, ya da ben instant pyro atmak istiyorum bunun dışında zevk almıyorum diyorsanız atın elbette, karakter sizin siz ne derseniz o olur her zaman, bunu sakın aklınızdan çıkarmayın Smile

Not : PVP ye hiç girmedim. Sonuçta biz pve ağırlıklı bir guild iz. Zaten hepi topu 2 tane frost build i var, 17/0/44 ve 0/7/54

Kaynaklar :

world of warcraft forums
www.wowwiki.com

Misafir
Misafir

- Similar topics